buty szpitalne

Buty szpitalne i ich cechy


Obuwie dla personelu medycznego

Praca w placówkach medycznych wymaga od personelu nie tylko wiedzy i umiejętności. Niezbędny jest bowiem także odpowiedni strój. Często zapominamy o jednym z najważniejszych elementów ubioru – butach. W tej branży buty szpitalne nie są bowiem wyłącznie kwestią estetyki czy komfortu. Odpowiednie buty dla pielęgniarek i innego personelu są kluczem do bezpieczeństwa i higieny. Jakie jednak dokładnie cechy powinno mieć tego typu obuwie?

Buty szpitalne – komfort i bezpieczeństwo

Jednym z największych zagrożeń w szpitalu są poślizgnięcia. W takim otoczeniu nietrudno o mokre i śliskie powierzchnie. Dlatego klapki lub drewniaki medyczne powinny być wyposażone w antypoślizgowe podeszwy. Tylko pewne trzymanie się na nogach w każdych warunkach pozwoli personelowi medycznemu na sprawne i bezpieczne niesienie pomocy pacjentom.

Szpital nie jest miejscem sterylnym, oczywiście poza wyznaczonymi strefami. Wręcz odwrotnie – pacjenci przynoszą najróżniejsze patogeny, co dodatkowo wzmaga możliwość rozwoju kolejnych drobnoustrojów. Dlatego tak istotna jest higiena i możliwość łatwej dezynfekcji w razie konieczności. Buty dla pielęgniarek powinny więc umożliwiać łatwe czyszczenie. W takich warunkach dobrze sprawdza się skóra syntetyczna i guma. Takie materiały nie tylko łatwo się czyści, ale są też odporne na różne środki, które mogą niszczyć skórę naturalną i inne materiały.

Nie można także zapominać o komforcie osób noszących buty szpitalne. Oddychające materiały zapewniają komfort i minimalizują ryzyko powstawania odparzeń czy grzybicy. Natomiast długie godziny na nogach mogą prowadzić do bólu. Można minimalizować te dolegliwości poprzez właściwe wsparcie dla łuku stopy i amortyzowanie nacisku podczas chodzenia. Takie walory mają jedynie dobrze zaprojektowane i wykonane buty medyczne.

Środowisko medyczne może wymagać konieczności szybkiego zdejmowania i zakładania butów bez konieczności użycia rąk. To szczególnie częste w placówkach szpitalnych. Dlatego w kategorii obuwia medycznego nie znajdziemy modeli sznurowanych bądź zapinanych. Lekarz urolog bądź inny wybierze chodaki drewniaki lub klapki.

Zakup obuwia medycznego

Odwiedzając klasyczny sklep obuwniczy, nie znajdziemy tam modeli spełniających powyższe wymagania. Możemy natknąć się na klapki zdrowotne damskie, jednak nie będą one w pełni odpowiadać wymogom placówek medycznych. Po obuwie zawodowe należy udać się do specjalistycznych sklepów bądź odwiedzić sklep internetowy producenta.

Wybór oferty specjalistycznego producenta gwarantuje, że otrzymamy produkt dopasowany do konkretnego zawodu. To też pewność, że wyroby powstają zgodnie z normami potwierdzonymi atestami. Co ciekawe, popularność zdobywają buty medyczne kolorowe. Są one tak samo funkcjonalne, ale pozwalają przełamać stereotyp nieprzyjaznego i sterylnego szpitala. Można je zobaczyć szczególnie często na oddziałach pediatrycznych.

Tagi: , , , , , ,